Держпродспоживслужба України Тел.: +38044 – 279-49-48       

ДНДІЛДВСЕ Тел.: +38044 – 377-53-85       

udf.by

ФАО (Продовольча і сільськогосподарська організація, Продовольча і сільськогосподарська організація ООН) готує комплекс заходів по боротьбі з новою хворобою великої рогатої худоби, яка може стати новою загрозою для Європи.

Як повідомили "Щоденнику" в ФАО, небезпечний вірус великої рогатої худоби, який виник в Туреччині в 2013 році і пізніше поширився в Росії і Греції, що згодом охопив територію Балкан, в даний час загрожує поширитися і в Європі. C метою зупинити поширення вірусу і підвищити рівень готовності до боротьби з ним, ФАО зосереджує свої зусилля і технічні можливості на реалізації двох регіональних проектів, спрямованих на профілактику та контроль за поширенням вірусу.

У більшості випадків вірус заразного вузликивого дерматиту передається членистоногими. Хвороба була названа так через появу характерних вузликів, що з'являються під шкірою інфікованих тварин.

Ця хвороба може призвести до економічних втрат через тимчасове зменшення надоїв молока, зниження товарної ваги худоби, стерильність биків і виникнення вторинних інфекцій, які можуть навіть призводити до смерті тварин. Вузлики, що утворюються в шкірі також знижують цінність шкур.

Крім того, уряди країн побоюються введення торгових обмежень в разі, якщо вірус проникне на їх територію.

«Цей вірус вперше в історії проникає в Європу, - заявив фахівець ФАО по тваринництву і здоров'ю тварин Андрій Розстальний (Andriy Rozstalnyy). - Таким чином, нашим першим кроком має стати збір і аналіз даних про поширення вірусу і його фінансові наслідки. Ми можемо приступити до визначення можливих шляхів боротьби з вірусом тільки після проведення оцінки епідеміологічної ситуації».

Для порівняння різних шляхів боротьби зі спалахом цього захворювання буде застосований метод аналізу рентабельності. Потім, для використання в країнах Євразії буде випущено спеціальне керівництво по боротьбі з вірусом, що має стати важливим практичним результатом одного із реалізованих ФАО проектів, що фінансуються урядом Угорщини.

Оскільки дуже мало ветеринарів в Європі коли-небудь зустрічалися із заразним вузликивим дерматитом, необхідно виконувати покрокові інструкції для забезпечення застосування належних методик контролю за епізоотичною ситуацією. Пізніше, вказане керівництво повинно бути перекладено на кілька національних мов.

«Уже готується проведення кількох семінарів, завданням яких є стимулювання розробки стратегій готовності для конкретних країн», - додав Розстальний. Зазначені семінари повинні підвищити рівень розуміння хвороби, що є основоположним для забезпечення контролю за поширенням будь-якої транскордонної хвороби тварин.

Особлива увага при цьому буде приділена Грузії, де перші випадки цієї хвороби були зареєстровані в кінці 2016 року. За запитом грузинської ветеринарної служби в цій країні буде розміщена місія експертів ФАО. Ця група експертів буде здійснювати оцінку епізоотичної ситуації в Грузії і підготовку національних кадрів з тим, щоб грузинська ветеринарна служба змогла впоратися з цією хворобою.

На триденному регіональному семінарі, проведення якого заплановано в Будапешті в березні поточного року, експерти з країн Європи і Центральної Азії підддуть аналізу і перегляду застосовувані в даний час стратегії, отримають нові знання про інструменти та методи профілактики, моніторингу та боротьби з цією хворобою. Розглянуті на семінарі теми будуть включати: оповіщення про ризики та інформованість, плани вакцинації і належні методи лабораторного тестування.

«Зараз у нас ще є час до приходу весни, коли з появою комарів, мух та інших комах-переносників заразного вузликового дерматиту ризик поширення цієї хвороби зросте», - заявив Розстальний.

На верх